Namiesto fast fashion: DIY trend v štýle visible mending
Najdôležitejšie fakty o „visible mending“.
Nižšie nájdete niekoľko faktov týkajúcich sa populárneho upcyklačného trendu.Čo budeme na „visible mending“ potrebovať?
Keď opravujeme oblečenie klasickým spôsobom, výsledok opravy by mal byť čo možno najmenej badateľný. Pri tejto trendy forme upcyklácie sa však deje pravý opak. Podobne ako pri japonskom umení opravy Kintsugi, aj tu sa vyslovene upriamujeme pozornosť na výsledok opravy. Cieľ: premeniť vadu (napr. dieru) na niečo krásne, na akúsi osobitú výrazovú črtu – a tým inšpirovať aj ostatných. Práve z tohto dôvodu sa na opravu oblečenia často používajú nite vo farbách, ktoré sú v kontraste s farbou látky. Najlepšie je použiť dvojitú polyesterovú niť, japonskú niť sashiko, vyšívaciu bavlnku či bavlnenú priadzu, ktorá sa potom navlečie do dutej ihly na vyšívanie. Niekto nedá dopustiť na vosk, pretože voskovaná niť je údajne stabilnejšia. Do textilného umeleckého diela na oblečení možno zakomponovať aj nášivku alebo zvyšky látky. Našitie záplaty vám uľahčí drevený hríbik na štopkanie či drevený rámček na vyšívanie, avšak látku môžete jednoducho upevniť aj tak, že ju natiahnete cez otvor zaváracieho pohára a následne upevníte gumičkou.
Ako ja najlepšie začať?
Najprv by ste si mali premyslieť, aký motív alebo vzor chcete vyšiť. Vzor si môžete predkresliť krajčírskou kriedou. Z farebnej priadze to môžu byť srdiečka, hviezdy alebo obláčiky, ale aj rôzne abstraktné vzory. Inšpiráciu možno nájsť na Instagrame, napríklad na @resi_slowfashion alebo v mnohých príspevkoch na Pintereste pod heslom „visible mending“. A ako to už býva aj pri iných remeslách zvykom, prax robí majstra – čím viac skúseností, tým rýchlejšia a krajšia práca.
Ako na to, aby opravené kúsky vydržali čo najdlhšie?
Umelecké dielo, ktoré namiesto múzea skončí opäť v obehu, predsa musí čo-to vydržať. Vo všeobecnosti platí: Medzi okrajom látky a švom nechajte minimálne päťmilimetrový odstup, krátke stehy sú stabilnejšie ako dlhé, konce nití musia byť dôkladne zauzlené a nášivky, ktoré sa prekrývajú, musíte poobstrihávať. Ak máte šijací stroj, nášivky s ním prišijete určite bezpečnejšie ako ručne. Okrem toho by nášivky a nite mali odolať aj rovnakým teplotám prania ako samotný odev. A ak by sa náhodou nášivka začala párať? Vy predsa dobre viete, ako ju opraviť.
Aké existujú techniky v rámci „visible mending“?
Najjednoduchšia technika, ktorú zvládnu aj začiatočníci a začiatočníčky je základný rovný steh, ktorý vyzerá ako bodkovaná čiara, ktorá vedie nad a pod látkou. „Pri oprave vlnených odevov existujú tri základné techniky plátania dier. Swiss darning znamená vyšívanie retiazkovým stehom, Scotch darning zas slučkovým alebo krížikovým stehom, a potom je tu ešte technika štopkania,“ hovoria Serafina Spatt a Alina Saavedra Santis, dve zakladateľky viedenskej značky Resi Slowfashion. Trošku ťažké, však? Tu nájdete inšpiráciu na upcykláciu svojich vlastných obľúbených kúskov.
Tri príklady, ako na „visible mending“
Jednoduché, s láskou k detailom
Diera v džínsoch? S touto technikou premeníte zdanlivý nedostatok na nádherný detail, ktorý zvládnu aj krajčírski začiatočníci.
Ako na to?
- Z papiera si vytvoríme šablónu srdca, ktorú následne vystrihneme (nožnicami na papier, nie na textil!).
- Pomocou krajčírskej kriedy obkreslíme tvar srdca na džínsovinu.
- Z džínsoviny vystrihneme nožnicami na textil tvar srdca.
- Šablónu srdca položíme na čipkovanú látku a prekreslíme ju na látku s prídavkom na šev minimálne 1 cm.
- Tvar srdca vystrihneme (vrátane prídavku na šev).
- Džínsovú látku potom obrátime naruby, dieru v tvare srdca prekryjeme čipkovanou látkou a pripevníme ju špendlíkmi.
- Čipkovanú látku prišijeme k džínsovine. Napríklad jednoduchým rovným alebo zadným stehom.
Stonkový alebo uzavretý zadný steh je ďalším vývojovým krokom rovného stehu, medzierky medzi bodkovanými čiarami sa vyplnia ešte raz spätným stehom.
Ak sa vám švy zdajú na začiatok príliš náročné, použite jednoducho lepidlo na textil alebo využite služby krajčírskej dielne.
Stredne náročný vzor morskej fantázie
Ako na to?
- Na džínsovinu načrtnime maličkého kraba, ideálne krajčírskou kriedou.
- Nohy kraba vyšijeme krikľavou oranžovou alebo červenou zadným stehom, na telo kraba použijeme saténový steh. Pri saténových stehoch zoradíme stehy tesne vedľa seba. Aby vzor dlhšie vydržal, ideálne je vytvárať krátke stehy tak, aby sa navzájom prelínali.
- Na more použijeme voľné krátke stehy, ktoré idú jedným smerom. Nebojte sa pohrať, striedajte hustejšie a menej husto vyšité oblasti a pokojne na to použite viac odtieňov modrej farby.
Pre pokročilých: Zdobenie kvetmi a čerešničkami
Džínsy vám na niektorých miestach akosi vybledli alebo je na nich fľak, ktorý sa s nimi nechce rozlúčiť ani po pár praniach? Čo tak záchrana v podobe krásnej výšivky kvetov a čerešničiek?
Ako na to?
- Na džínsy obkreslíme kvety a čerešničky, pomôcť si môžeme krajčírskou kriedou.
- Okraje motívu obšijeme saténovým stehom, napríklad bielou niťou.
- Samotné motívy môžeme vyplniť aj saténovým stehom inej farby, podobne ako v prípade motívu kraba. Kvety a čerešne prípadne môžeme zdôrazniť štruktúrou siete. Postačí na to jednoduchý zadný steh, ktorý budeme viesť striedavo, raz horizontálne a raz vertikálne (ako na obrázku). Takto sa podarí farebne vyplniť najmä väčšie motívy bez toho, aby sme strávili hodiny nad saténovými stehmi. Vďaka striedaniu saténového stehu so štruktúrou siete bude zdobenie pôsobiť reálnejšie.